Films Shown 1999 – 2017

Please click here to see the films alphabetized by director.
Title Director(s) Country Year of Production Duration Year Shown
12 Mikhalkov Russia 2007 153 min 2009
1612 Khotinenko Russia 2007 140 min 2008
2-Assa-2 Solov’ev Russia 2009 120 min 2016
4 Khrzhanovskii Russia 2004 126 min 2005
AdmirerThe Lebedev Russia 1999 93 min 2004
Adopted SonThe Abdykalykov Kyrgyzstan, France 1998 81 min 2002
Alexandra Sokurov Russia 2007 92 min 2008
Alive Veledinskii Russia 2006 98 min 2007
Amphibian Man Kazanskii and Chebotarev USSR 1961 95 min 2012
Angels of Revolution Fedorchenko Russia 2014 105 min 2016
Another Sky Mamuliia Russia 2010 89 min 2011
Barber of SiberiaThe Mikhalkov Russia, France, 1 1998 179 min 2002
BarrackThe Ogorodnikov Russia 1999 112 min 2000
Bear’s KissThe Bodrov Russia, Germany, 2 2002 94 min 2004
Bimmer Buslov Russia 2003 110 min 2004
Bipedalism Iufit Russia 2005 90 min 2005
Blessed Bukhara Sadykov Tajikistan 1991 132 min 2002
Bo, Ba, Bu Khamraev Uzbekistan, Italy 1998 81 min 2002
Book StealersThe Rybakov Russia 2003 93 min 2004
BorderThe Dubson USSR 1935 81 min 2006
BorderlandThe Lutsik Russia 1998 100 min 1999
Boris Godunov Mirzoev Russia 2011 128 min 2012
Break-Up Habit Telegina Russia 2013 90 min 2014
Brigands, Chapter VII Ioseliani Georgia, France, 3 1996 129 min 2000
Brother Balabanov Russia 1997 96 min 2000
Brother 2 Balabanov Russia 2000 125 min 2001
Buben, Baraban Mizgirev Russia 2009 100 min 2011
Captain’s DaughterThe Proshkin Russia, France 2000 98 min 2004
Captive Uchitel’ Russia, Bulgaria 2008 80 min 2009
Cargo 200 Balabanov Russia 2007 89 min 2008
Celestial Wives of the Meadow Mari Fedorchenko Russia 2012 106 min 2014
Chapiteau-Show I Loban Russia 2011 107 min 2013
Chapiteau-Show II Loban Russia 2011 103 min 2013
CheckpointThe Rogozhkin Russia 1998 90 min 2001
Chekhovian Motifs Muratova Ukraine and Russia 2001 120 min 2017
ChillThe Erkenov USSR 1991 68 min 2001
Circus Aleksandrov USSR 1936 89 min 2006
Close to Eden Mikhalkov France, USSR 1991 109 min 2006
Commissar Askol’dov USSR 1967/87 105 min 2006
ConvoyThe Mizgirev Russia 2012 81 min 2014
Cruelty Liubakova Russia 2007 90 min 2008
Crush Buslov, German, et al. Russia 2009 92 min 2010
Cuckoo Rogozhkin Russia 2002 99 min 2015
Daddy, Father Frost Is Dead Iufit USSR 1991 73 min 2001
Dance of MenThe Razykov Uzbekistan 2002 77 min 2002
Dawns are Quiet Here, The Davlet’iarov Russia 2015 111 min 2016
Day Watch Bekmambetov Russia 2006 140 min 2008
Dead Man’s Bluff Balabanov Russia 2005 105 min 2006
Delhi Dance: Seven Films by Ivan Vyrypaev Vyrypaev Russia 2012 90 min 2014
Disbelief Nekrasov Russia, US 2004 105 min 2005
Doctor Ivens’s Silence Metal’nikov USSR 1973 83 min 2003
Down House Kachanov Russia 2001 87 min 2004
Driver for VeraA Chukhrai Russia, Ukraine 2004 114 min 2005
Drumiad Ovcharov Russia 1993 93 min 1999
Duelist, The Mizgirev Russia 2016 110 min 2017
Dukhless Prygunov Russia 2012 100 min 2013
Dukhless 2 Prygunov Russia 2015 107 min 2016
Dumpling Brothers Ostrovskii Russia 2013 90 min 2014
Earthquake’s Children Aliev Turkemnistan 1996-97 100 min 2002
EdgeThe Uchitel’ Russia 2010 119 min 2011
Elena Zviagintsev Russia 2011 109 min 2013
Elki 2 Baranov, Gabriadze, Kiselev, Kott Russia 2011 106 min 2016
Elusive AvengersThe Keosaian USSR 1966 78 min 2006
Emir’s Secret JourneyThe Davletshin USSR 1986 88 min 2002
Escape from Afghanistan Bekmambetov,Kaiumov Russia 1994 87 min 2015
Eternal Homecoming Muratova Ukraine 2012 108 min 2014
Euphoria Vyrypaev Russia 2006 74 min 2007
 Everybody Dies But Me Gai-Germanika Russia 2008 80 min 2017
Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the BolsheviksThe Kuleshov USSR 1924 86 min 2003
Fall of OtrarThe Amirkulov Kazakhstan 1991 165 min 2002
FamilyThe Ibragimbekov and Mirzoev Azerbaijan 1998 95 min 2001
Farewell, America Dovzhenko USSR 1949-50 73 min 2003
First on the Moon Fedorchenko Russia 2005 75 min 2015
Flight of the BeeThe Usmonov and Biong-Hun Tadzhikistan, 4 1998 90 min 2002
Fly UpThe Sarulu Kazakhstan, 5 2002 10 min 2002
FordThe Dobrovol’skii USSR 1987 79 min 2002
Foreign Laborer/Mardikor Iusupova Tajikistan 2002 52 min 2002
Fortitude Iufit USSR 1988 3 min 2001
Forty First, The Chukhrai USSR 1956 87 min 2016
Four Ages of Love Mokritskii Russia 2008 95 min 2009
Fragment of an Empire Ermler USSR 1929 111 min 2015
Franz + Polina Segal Russia 2006 119 min 2015
Free Floating Khlebnikov Russia 2006 97 min 2007
Game Without Rules Lapshin USSR 1965 96 min 2003
Generation P Ginzburg Russia 2011 112 min 2013
Geographer Drank His Globe Away, The Veledinskii

 

Russia 2013 124 min 2017
Goddess: How I Fell in LoveThe Litvinova Russia 2004 101 min 2012
Gromozeka Kott Russia 2011 100 min 2013
Gypsy Camp Rolls into the SkyThe Lotianu USSR 1976 96 min 2006
Hammer and Sickle Livnev Russia 1994 93 min 2012
Happiness Medvedkin USSR 1934 65 min 2012
Happy Birthday Sadilova Russia 1998 69 min 1999
Hard-Hearted Mizgirev Russia 2007 90 min 2008
Hard to be a God German Russia 2013 177 min 2017
Harvest Time Razbezhkina Russia 2003 67 min 2015
Heir of Ghengis Khan Pudovkin USSR 1928 126 min 2006
Hello, I’m Your Aunt! Titov USSR 1975 98 min 2012
Help Gone Mad Khlebnikiov Russia 2009 118 min 2010
Hipsters Todorovskii Russia 2009 115 min 2010
HoodThe Tilepbergenova Kyrgyzstan 2001 25 min 2002
Hope FactoryThe Meshchaninova Russia 2014 95 min 2015
House of Fools Konchalovskii Russia, France 2002 104 min 2005
House under a Starry Sky Solov’ev Russia 1991 121 min 2012
How I Ended This Summer Popogrebskii Russia 2010 124 min 2011
In That Land Bobrova Russia 1997 85 min 2000
Inhale-Exhale Dykhovichnyi Russia 2006 86 min 2007
Innocent Saturday Mindadze Russia, Ukraine,Germany 2010 98 min 2011
 Intimate Parts Merkulova and Chupov

 

Russia 2013 106 min 2014
Iron Heels of Oligarchy Bashirov Russia 1998 70 min 1999
Irony of Fate. The Continuation Bekmambetov Russia 2007 113 min 2016
IslandThe Lungin Russia 2006 112 min 2008
It Doesn’t Hurt Balabanov Russia 2006 104 min 2007
ItalianThe Kravchuk Russia 2005 90 min 2007
Jolly Fellows Mikhailov Russia 2009 90 min 2012
Jolly Fellows Aleksandrov USSR 1934 96 min 2012
Khrustalev, My Car! German Russia, France 1998 142 min 2002
Killer Omirbaev Kazakhstan, France 1998 80 min 2002
Kiss – Not For the PressA Zhulina Russia 2008 110 min 2008
Kiss Them All! 2 Kryzhovnikov Russia 2014 96 min 2016
Knights of Heaven Iufit USSR 1989 20 min 2001
Kokoko Smirnova Russia 2012 83 min 2013
Kosh ba kosh Khudoinazarov Tadjikistan, 6 1993 105 min 2002
Land of the Deaf Todorovskii Russia 1998 115 min 1999
Land of Oz Sigarev Russia 2015 100 min 2016
Last TrainThe German Russia 2003 82 min 2004
Legend of the Ancient Mountains Seidov USSR 1988 73 min 2002
 Legend No.17 Lebedev Russia 2013 134 min 2017
Let’s Make Love Evstigneev Russia 2002 86 min 2004
Leviathan Zviagintsev Russia 2014 142 min 2017
Liquid Sky Tsukerman USA 1982 112 min 2012
Little Angel, Bring Me Joy Saparov Turkmenistan 1992 88 min 2002
Little Old Ladies Sidorov Russia 2003 100 min 2004
Live and Remember Proshkin Russia 2008 100 min 2009
Living Sigarev Russia 2011 120 min 2014
Luna Papa Khudoinazarov Austria, Germany, 7 1999 107 min 2001
Magnetic Storms Abdrashitov Russia 2003 93 min 2005
Makarov Khotinenko Russia 1993 99 min 2000
Man at the Window Meskhiev Russia 2010 96 min 2011
Man of No ReturnThe Grokhovskaia Russia 2006 104 min 2007
Man Who Took an InterviewThe Marukhin USSR 1986 91 min 2003
Mars Melikian Russia 2004 100 min 2005
MastermindThe Grymov Russia 2001 100 min 2005
Me too! Balabanov Russia 2012 83 min 2014
Melody for a Street Organ Muratova Ukraine 2009 153 min 2010
Mermaid Melikian Russia 2007 113 min 2008
Missing Man Fenchenko Russia 2010 96 min 2011
Mister MacKinley’s Flight Shveitser USSR 1975 162 min 2003
Monkey/Maimyl Abdykalykov Kyrgyzstan, 8 2001 90 min 2002
Morphia Balabanov Russia 2008 107 min 2009
Moscow Zel’dovich Russia 2000 132 min 2002
Moscow Parade Dykhovichnyi Russia, France 1992 108 min 2000
Mukha Kott Russia 2008 107 min 2009
My Good Hans Mindadze Germany/Russia 2015 120 min 2017
My Joy Loznitsa Germany, Ukraine, Netherlands 2010 127 min 2011
My Motherland Zarkhi and Kheifits USSR 1933 80 min 2006
My Stepbrother Frankenstein Todorovskii Russia 2004 111 min 2005
Needing a Nanny Sadilova Russia 2005 110 min 2006
Neutral Waters Berenshtein USSR 1968 104 min 2003
New GulliverThe Ptushko USSR 1835 68 min 2002
Night on the 14th Parallel Semenov and Shredel’ USSR 1979 91 min 2003
Not Yet a Time for Sorrow Sel’ianov Russia 1995 95 min 2004
Nothing Personal Sadilova Russia 2007 94 min 2008
Of Freaks and Men Balabanov Russia 1999 93 min 1999
Office Romance: Our TimeAn Andreasian Russia 2011 87 min 2013
On Rich Islands Lisitsian USSR 1981 94 min 2003
Once Upon a Time in the Provinces Shagalova Russia 2008 100 min 2009
Ordered to Forget Erkenov Russia 2014 87 min 2015
Orlean Proshkin Russia 2015 110 min 2017
Our Own Meskhiev Russia 2004 100 min 2005
Oxygen Vyrypaev Russia 2009 75 min 2010
Paper Solider German, Jr Russia 2008 110 min 2009
Participation in a Murder Krasnopol’skii and Uskov USSR 1986 102 min 2003
Pete on the Way to Heaven Dostal’ Russia 2009 97 min 2010
Piter Gorter, F. and J. Netherlands 2004 79 min 2004
Play for a Passenger Abdrashitov Russia 1995 103 min 2000
Polumgla Antonov Russia 2005 103 min 2007
Prisoner of the Mountains Bodrov Russia 1996 96 min 2001
Recluse, The Mikhalkov-Konchalovskii Russia 2000 90 min 2004
Relations Smirnova Russia 2006 80 min 2007
Return, The Zviagintsev Russia 2003 105 min 2003
Reverse Motion Stempkovskii Russia 2010 93 min 2011
Rita’s Last Fairy Tale Litvinova Russia 2012 100 min 2013
River, The Balabanov Russia 2002 50 min 2004
Road, The Omirbaev Kazakhstan, 8 2001 85 min 2002
Room and a Half Khrzhanovskii Russia 2009 121 min 2010
Roots Lungin Russia, France 2005 103 min 2006
Russia 88 Bardin Russia 2009 104 min 2009
Russian Veledinskii Russia 2004 115 min 2006
Russian Idea, The Sel’ianov Russia, UK 1995 51 min 2004
Russian Souvenir Aleksandrov USSR 1960 101 min 2003
Sadko Ptushko USSR 1952 90 min 2002
Seekers of Happiness Korsh-Sablin USSR 1936 81 min 2006
Severe Young ManA Room USSR 1936 97 min 2012
She Sadilova Russia 2013 83 min 2014
Shore of HopeA Vingranovs’kii USSR 1967 75 min 2003
Short Stories Segal Russia 2012 105 min 2013
Shultes Bakuradze Russia 2008 100 min 2009
Sideburns Mamin USSR 1990 100 min 2012
Silent Souls Fedorchenko Russia 2010 75 min 2011
Silver Heads Iufit   1998 84 min 2001
Simple Things Popogrebskii Russia 2007 108 min 2008
Snake Source Lebedev Russia 90 min 90 min 1999
Soar Mindadze Russia 2007 85 min 2008
Solo Journey Tumanishvili USSR 1985 91 min 2003
Sonny Sadilova Russia 2009 96 min 2010
Spot Moroz Russia 2006 92 min 2007
Spring Lufit   1987 10 min 2001
Stalingrad Bondarchuk Russia 2013 121 min 2015
Star Lebedev Russia 2002 93 min 2015
Stoker, The Balabanov Russia 2010 87 min 2011
Stone Flower, The Ptushko USSR 1946 83 min 2002
Stranger, The Suleimenov Kazakhstan 1993 90 min 2002
 Student, The Serebrennikov Russia 2016 118 min 2017
Suicide Monsters Lufit USSR 1988 5 min 2001
Summer People Ursuliak Russia 1989 89 min 2000
Surzhekei—Angel of Death Manabaev Kazakhstan, USSR 2001 137 min 2002
Tale in the Darkness Khomeriki Russia 2009 77 min 2010
Tale of How Czar Peter Married off His Negro Mitta USSR 1976 100 min 2006
Taras Bulba Bortko Russia 2009 128 min 2010
Taurus Sokurov Russia 2000   2001
Taxi Blues Lungin USSR, France 1990 110 min 2002
Tender Age, The Solov’ev Russia 2000   2001
TestThe Kott Russia 2014 95 min 2015
MiracleThe Proshkin Russia 2009 110 min 2010
Muslim, The Khotinenko Russia 1995 110 min 2002
Needle, The Nugmanov Kazakhstan 1988 81 min 2002
Postman’s White Nights Konchalovskii, Andrei Russia 2014 101 min 2016
Thief, The Chukhrai Russia 1997 100 min 2015
Three Stories Muratova Russia, Ukraine 1997 105 min 1999
Till Night Do Us Part Khlebnikov Russia 2012 72 min 2014
Time of the Dancer Abdrashitov Russia 1997 154 min 2001
To Paris Nurmukhambetov Kazakhstan 2001 8 min 2002
Transit Rogozhkin Russia 2006 130 min 2007
Traveling with Pets Storozheva Russia 2007 97 min 2008
Trial of the Insane Roshal’ USSR 1961 119 min 2003
Trofim Balabanov Russia 1995 25 min 2000
Truce Proskurina Russia 2010 95 min 2011
Tuner, The Muratova Ukraine, Russia 2004 154 min 2005
Twilight Portrait Nikonova Russia 2011 105 min 2013
Two Captains II Debizhev Russia-Germany 1992 65 min 2012
Two in One Muratova Russia, Ukraine 2006 124 min 2007
Tycoon Lungin France, Russia 2002 128 min 2003
Vanished EmpireThe Shakhnazarov Russia 2008 105 min 2009
Vii / Forbidden Empire Stepchenko, Oleg Russia 2014 128 min 2016
Vitamin Deficiency Rakhmadieva Kyrgyzstan 2000 21 min 2002
Viy Kropachev and Ershov USSR 1967 78 min 2002
Vocal Parallels Khamdamov, Rustam Kazakhstan 2005 65 min 2016
Voroshilov ShooterThe Govorukhin Russia 1999 97 min 2001
War Balabanov Russia 2002 120 min 2004
Werewolf Orderlies Iufit USSR 1984 5 min 2001
Where’s Your Home, Snail? Abdykalykov Kyrgyzstan 1992 74 min 2002
White Moor Fiks Russia 2011 94 min 2013
Wild Field Kalatozishvili Russia 2008 104 min 2009
Winter JourneyA Taramaev, L’vova Russia 2013 90 m 2014
Wolfy Sigarev Russia 2009 88 min 2010
Woodcutter Iufit USSR 1985 6 min 2001
Wooden Room Iufit USSR 1995 65 min 2001
You I Love Stolpovskaia and Troitskii Russia 2004 85 min 2005
 Zoology Tverdovskii Russia 2016 88 min 2016

 

 
Cine Fantom Club Shorts Various 105 min total 1999
Experimental Videos Kobrin and students 141 min total 1999
Russian Animations Maksimov, Tishkov 89 min total 1999
St. Anna Film Festival Winners Various 92 min total 2000
Student Films from Master Classes Khotinenko and Mitta 105 min total 2000
 
1 Italy, Czech Republic2 Sweden, Spain, France, Italy3 Russia, ItalySouth KoreaKyrgyzstan6 Switzerland, Germany

7 Russia, France, Switzerland

France, Japan